MEKANİK BÖLÜMÜ

Yazdır PDF

Servisimiz mekanik bölümü 330 M'lik bir alanda mükemmel işçilik felsefemizle garanti kapsamlı orjinal yedek parça, uygun alet ve son sistem cihazlarımızı kullanarak müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmayı hedeflemekteyiz.

Düzenli bakım, aracınızın temel gereksinimidir. Araçlarınızla güvenli bir sürüş için, periyodik bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Periyodik bakımın önemi ve periyodik bakımlarda yapılan işlemleri aşagıdaki satırlarda bulabilirsiniz.

Periyodik Bakımın Faydaları:

  • Beklenmedik arızaların ve buna bağlı servis onarım masraflarının önüne geçmek.
  • Önceden periyodik bakım yaptırarak, hesapta olmayan arızalara bağlı olarak, özellikle ticari araç kullanıcıları için zaman ve gelir kaybını yaşamamak.
  • Aracın satışı esnasında, periyodik bakımlı bir aracın kazandığı avantaj ile aracın 2.el satışa değerinin artmış olması.
  • Bakımlı bir araç sayesinde araçla güven içinde yolculuk yapmak. Aracın ve motorun hizmet ömrünün artması. Daha uzun süre aracınızı verimli kullanabilmesi.
  • Aracınızın performansının artması ve daha düşük yakıt tüketimi sağlanması.
  • Düzenli bakımları yapılmış bir araç kullanarak, çevre temizliğine ve insan sağlığına katkıda bulunmak.

 

Periyodik Bakım Neleri Kapsar?

Lastikler:

Lastik balans, ön düzen ayarı, nitrojen dolum hizmetleri yanında aşağıdaki kontroller de dikkatle yapılmalıdır. Lastik hava basınç kontrolü yapılmalı ve olması gereken değerlere ayarlanmalı, diş derinlik ölçümü, lastik aşınması ve hasar kontrolleri, lastik supap ve supap kapakları, bijonlar kontrol edilmelidir.

Akü:

Araçların ilk harekete geçmesi ve çalışmasını, marş motoruna akım göndererek sağlan, kimyasal anlamda enerji depolayan ve gerektiğinde bu kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren cihazlardır. Araçlarınızın akü bağlantı kabloları, elektrolit seviyesi kontrol edilmeli ve kutup başı temizliği yapılarak akü voltajı ölçümü yapılmalıdır.

Motoryağı:

Aracı bir insan vücüduna benzetirsek, bizler için damarlarımızda dolaşan kan ne kadar önemli ise, motoryağı da aracımız için aynı önemi taşır. Motoryağı, aracımızın motorunun çalışması esnasında hareketli parçalar arasında bir yağ filmi oluşturarak sürtünmeyi ve aşınmayı önler, içerdeki katkılar sayesinde de motor parçalerını temizler ve oluşan ısının bir kısmını alarak soğutma sistemine de yardımcı olur. Motoryağının, seviyesinin belli periyotlarda düzenli olarak kontrol edilmesi ve en azından yılda bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Araca uygun motoryağı seçimi, yağ seviye kontrolleri ve değişim işlemleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Yağ Filitresi:

Motoryağını süzerek, yağlama kanallarına akışını sağlar. Zamanında değiştirilmeyen filitreler işlevini kaybederek, dolar ve tıkanır. Buna bağlı olarak yağ kanallarının tıkanması ve motorda yetersiz yağlanmaya yol açar. Yağ filitresinin her motoryağı değişiminde değiştirilmesi tavsiye edilir.

Hava Filitresi:

Motora temiz hava girişi, ancak havadaki toz zerreciklerin hava filitresinden süzülerek geçişi ile mümkündür. Bu yönden hava filitresini motorun akciğerlerine benzetmemiz yanlış olmaz. Periyodik bakımlarda kontrol edilip temizlenmeyen veya zamanında değiştirilmeyen filtreler tıkanarak, yetersiz hava girişi ve buna bağlı olarak araçta performans ve verim kaybı düşüklüğü ile yakıt sarfiyatı artışına neden olur.

Yakıt Filitresi:

Yakıt içerindeki yabancı partikülleri ( tortu, toz, v.b.) süzerek, yakıt pompasına temiz bir yakıt akışı sağlar. Zamanında değiştirilmezse, filtre tıkanır, araçta çekiş problemleri başlar ve yakıt sarfiyatı artar.

Polen Filitresi:

Araç içersine temiz hava girişi ve araç içindekilerin temiz ve sağlık bir hava solunması, klima ve havalandırma sisteminin verimli çalışması için periyodik bakımlarda kontrol edilmesi, gerekirse değiştirilmelidir.

Ateşleme Bujisi:

Benzinli araçlarda silindir içerisinde alınan yakıt hava karışımının ateşlemesi bujiler vasıtasıyla olmaktadır. Bujiler kontrol edilmeli, işlevini kaybeden bujiler değiştirilmelidir. Zamanında değiştirilmeyen bujiler, aracınızda yetersiz ateşleme ve buna bağlı olarak tekleme problemleri yaratabilir.

Fren Sistemi Kontrolleri:

Araçta emniyetli bir sürüş için en önemli unsurlardan biri fren sisteminin kontrolleridir. Aracınızın ön ve arka fren balataları, kampana ve disk tertibatı, fren merkezi, fren hortumları, fren hidroliğini düzen olarak kontrol edilerek güvenli sürüş sağlanabilir.

Düzenli bakımın aşağıdaki konularda büyük faydası olacaktır:
- İyi Yakıt Ekonomisi
- Uzun araç ömrü
- Sürüş keyfi
- Emniyet
- Güvenilirlik
- Garanti kapsamına girmek

Renault'unuz, iyi sürüş ekonomisi sağlayacak ve bakımı ucuza gelecek şekilde tasarlanmıştır. Eskiden ihtiyaç duyulan pek çok bakım, ya artık istenmemekte ya da daha uzun aralıklarla yaptırılmaktadır.

Ayrıca aracınızın daha uzun ömürlü olması için her 12 Ay‘da bir yağ değişimini ihmal etmeyiniz. Aracınızı, en sağlıklı servis hizmeti için Teknoloji Renault özel Servisimize geritiriniz.Teknoloji Renault Özel Servis teknisyenleri, iyi eğitim görmüş uzmanlardır.